Wybierając się w podróż z dzieckiem, trzeba koniecznie pamiętać o zabraniu fotelika dziecięcego. Podczas podróży wiele zagrożeń czyha na dziecko, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Dobrze dobrany fotelik samochodowy sprawi, że jazda z pociechą będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale również przyjemniejsza.

Wybór fotelików dziecięcych

Foteliki dziecięce dostępne są w różnych wersjach, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. W tym artykule wyjaśnimy, jaki fotelik najlepiej kupić oraz jakie posiada zalety. Najlepiej zakupić fotelik u sprawdzonego i renomowanego producenta, który od dłuższego czasu działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Wtedy możemy mieć pewność, że fotelik jest wysokiej jakości i zapewni dziecku wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto stosować się do kilku podstawowych zasad i wtedy wybór odpowiedniego fotelika nie będzie trudny. Fotelik musi być też prawidłowo zamontowany oraz użytkowany. Czasami jest wręcz niezbędny i dokładnie określają to przepisy prawa. Należy pamiętać, że każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm powinno być przewożone w foteliku samochodowym. Warto dodać, że kryterium wiekowe zostało zniesione w nowelizacji przepisów z maja 2015 roku. Przed zmianą wszystkie dzieci do lat 12 były objęte wymogiem podróżowania w foteliku, natomiast wzrost nie miał znaczenia. Dodatkowo wprowadzono dwa wyjątki w zakresie wzrostu, jednak tylko w nielicznych przypadkach można z nich skorzystać. Bez dodatkowych zabezpieczeń może podróżować dziecko, które ma więcej niż 135 cm, ale mniej niż 150 cm i do tego musi ważyć ponad 36 kg. Taka waga sprawia, że utrudnione jest zapięcie dziecka w foteliku samochodowym. Niestety foteliki dostępne na rynku polskim nie posiadają takiego zapięcia. W takiej sytuacji wymagane jest jednak użycie trzypunktowego pasa bezpieczeństwa.

Zobacz również  Jaki portfel męski wybrać?

Bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży

Każdego roku dochodzi do tysięcy wypadków samochodowych, dlatego podstawą jest bezpieczna jazda i odpowiednie zabezpieczenia. Szczególną ostrożność trzeba zachować zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy z dzieckiem. Dla dzieci ważących więcej niż 50 kg dostępne są w Polsce specjalne foteliki homologowane. Należy pamiętać, że dziecko o wzroście poniżej 150 cm nie jest wystarczająco chronione, jeżeli zapniemy je tylko pasami bezpieczeństwa. Foteliki dla najmłodszych montowane są zazwyczaj tyłem do kierunku jazdy. Przy użyciu specjalnych adapterów można je też przymocować do wózka. Niektóre z nich pełnią rolę bujaczka lub nosidełka. Foteliki dla starszych dzieci montowane są tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Z reguły mają trzypoziomową regulację oparcia, dzięki czemu dziecko może siedzieć w komfortowej pozycji siedzącej. Warto mieć na uwadze, że czasami zdarza się również dwupoziomowa regulacja oparcia. Specjalne barierki lub 5-punktowe szelki dodatkowo zabezpieczają dziecko przed upadkiem. Taki fotelik będzie odpowiedni dla dziecka, które umie już samodzielnie siedzieć.