Jaka mucha do garnituru

Mucha, czyli bardziej charakterna siostra krawata, wymaga od noszącego sporej charyzmy i znajomości meandrów męskiego dress code’u. To trudny, ale bardzo efektowny dodatek, stanowiący wyjątkowo szykowne dopełnienie stroju wizytowego – pod warunkiem, że zostanie dobrze dobrany do garnituru.

Z czym nosić muchę?

Tak naprawdę to nie garnitur jest najbardziej oczywistym wyborem, jeśli chodzi o zestawienie z muchą. Jeśli naprawdę chcemy błysnąć elegancją w sytuacjach oficjalnych, postawmy na smoking lub frak. W tym pierwszym przypadku jedynym słusznym wyborem będzie mucha w kolorze czarnym, natomiast do fraka dobieramy muchę białą. Pamiętajmy, że w grę wchodzą wyłącznie te dwie konfiguracje kolorystyczne. Jeśli odwrócimy tę zasadę i założymy na przykład białą muchę do smokingu, goście na przyjęciu pomylą nas z… kelnerem. Trzymajmy się zatem wytyczonych reguł stylu.

W sytuacjach mniej formalnych istnieje możliwość dobrania muchy do stroju partnerki, mimo to jednak założenie kolorowej muchy do wieczorowej stylizacji zalicza się raczej do modowych wpadek.

Mucha do garnituru

Noszenie muchy do garnituru jest kwestią kontrowersyjną. Są osoby, które kategorycznie twierdzą, że takie połączenie przeczy zasadom elegancji, nakazującym noszenie tak szykownego dodatku wyłącznie w tradycyjny sposób – do smokingu czy fraka. Jednak zestawienie muchy z ciemnogranatowym garniturem wizytowym nie będzie błędem, jeśli tylko będziemy taką kombinację nosić z przekonaniem i zadbamy o detale, które stanowią o ostatecznym efekcie. Ważne jest więc, by mucha była uszyta z jedwabiu lub aksamitu. Pamiętajmy też, że im bardziej oficjalna okazja, tym muszka powinna być bardziej konserwatywna – najbezpieczniejszy wybór to wiązana mucha jedwabna w jednolitym, stonowanym kolorze. Nie musi to być w tym przypadku czerń (zwłaszcza, jeśli garnitur jest czarny – można wtedy odnieść wrażenie, że ubranie „udaje” smoking, a to nie jest najlepszy efekt). Stalowa szarość, bordo lub granat sprawdzą się za to doskonale zarówno przy garniturze czarnym, jak granatowym.

Zobacz również  Buty nie muszą być stonowane! Zainspiruj się motywem kwiatowym

Efekt zależy od detalu

Pamiętajmy też o koszuli – w formalnym wydaniu powinna być śnieżnobiała, zaopatrzona w plisę ukrywającą guziki oraz kołnierzyk typu „stójka” lub włoski. Świetnie sprawdzają się przy muszce garnitury trzyczęściowe z kamizelką, która zrównoważy proporcje dekoltu.

Dobrze dobrana mucha dodaje stylizacji charakteru i pozwala wyróżnić się z tłumu, by jednak czuć się w niej swobodnie, potrzeba pewnej praktyki w noszeniu. Warto jednak oswoić ten wyjątkowy dodatek – wbrew pozorom mucha daje szerokie możliwości interpretacji i może stać się jednym z wyróżników stylu eleganckiego mężczyzny.