Na perfekcyjny studniówkowy wizerunek składa się przede wszystkim dobrze skrojony garnitur, ale bez odpowiedniego kontekstu w postaci przemyślanych dodatków i dopracowanych detali nie ma mowy o dobrej prezencji podczas pierwszego w życiu ważnego balu.

Jednym z najbardziej istotnych dodatków definiujących całość stylizacji jest krawat lub mucha. W wydaniu studniówkowym obie te wersje są adekwatne, choć większość młodych mężczyzn decyduje się jednak na ten pierwszy, bezpieczniejszy i mniej typowo wieczorowy wariant. Jak sprawić, by krawat stanowił doskonałe wykończenie studniówkowego zestawu?

Pierwszy elegancki krawat – wybierz go z głową

Bal studniówkowy może być świetną okazją do zakupu pierwszego „dorosłego”, wysokiej jakości krawata. Inwestycję w taki dodatek będziemy doceniać przez wiele lat w rozmaitych okolicznościach – podczas matury, studenckich egzaminów, rodzinnych uroczystości i ślubów znajomych. Najlepszym wyborem będzie krawat z jedwabiu w granatowym, szarym lub borowym kolorze, najlepiej gładki, ewentualnie okraszony bardzo drobnym, nie rzucającym się w oczy wzorem. Zdecydowanie zrezygnujmy z krzykliwych kolorów, komiksowych wzorów i innych zabawnych (lub pseudo-zabawnych) motywów – bal studniówkowy to nie miejsce i czas na tego typu ekstrawagancje.

Detale, których nie warto bagatelizować

Na studniówkę wybieramy zgodny ze współczesnymi trendami węższy krawat, ale nie przesadzajmy idąc w stronę popularnych wśród młodych ludzi „śledzików” – mimo, że oryginalne i zadziorne, są zbyt awangardowe jak na tego typu okazję. Dodatkowo, tego typu bardzo wąski krawat potrafi podkreślić dysproporcje sylwetki: na przykład jeszcze bardziej „wydłuża” sylwetkę osób bardzo wysokich i szczupłych, a panowie o tęższej posturze wyglądają jeszcze bardziej krępo i, poprzez kontrast, po prostu śmiesznie. Optymalna szerokość to około 7-8 centymetrów, w zależności od szerokości klap marynarki. Bardziej niejednoznaczną kwestią wydaje się być długość: teoretycznie krawat powinien sięgać do wysokości sprzączki paska, ale tę zasadę może zburzyć wysokość stanu spodni czy specyfika sylwetki. Lepiej przyjąć, że krawat ma się kończyć na wysokości pomiędzy guzikami marynarki (górnym – zapiętym i dolnym – zawsze odpiętym).

Zobacz również  W co się ubrać na basen i na plażę?

Krawat na studniówkę wiążemy węzłem prostym (windsorski jest zbyt masywny, szeroki i po prostu niemodny), lub – jeśli po zawiązaniu okaże się zbyt długi – podwójnym prostym.

Ucząc się prawidłowo dobierać, wiązać i nosić krawaty, mężczyzna dowiaduje się wiele na temat swojej sylwetki, jej atutów i ograniczeń, poznaje arkana elegancji i zasady kreowania własnego stylu, który, jak wiadomo, zaczyna się od uniwersalnych reguł dobrego smaku. Studniówka to świetny moment, by rozpocząć tę naukę, wykorzystajmy więc tę okazję do zakupu idealnego krawata. A gdzie szukać dla siebie odpowiedniego krawata? Chociażby w internecie, gdzie znajdziemy sporo wariantów kolorystycznych.