Pasek to jedna z tych elementów męskiej garderoby, które, choć stanowią zaledwie niepozorne uzupełnienie stroju, decydują o całości wizerunku. Dobrze dobrany, nienagannej jakości pasek nie będzie rzucał się w oczy i pozwoli wręcz o sobie zapomnieć, natomiast ten tandetny i niegustowny zepsuje nawet najlepiej skomponowaną stylizację. Dotyczy to zwłaszcza paska, który zakładamy do spodni garniturowych.
Jaki pasek do garnituru wybrać, żeby wyglądać z klasą?
Pierwszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować wybierając pasek, wcale nie jest kolor garnituru lecz… butów. To pod ich barwę dobieramy nie tylko pasek, ale też inne akcesoria galanteryjne. Czarne buty zawsze zestawiamy z czarnymi dodatkami ze skóry: paskiem (standardowo z klamrą w kolorze srebrnym), teczką i zegarkiem, brązowe – z brązowymi akcesoriami (klamra paska z reguły jest wtedy złota). Starajmy się również zachować spójność w kwestii faktury skór. W tym kontekście najbardziej eleganckim i uniwersalnym paskiem, którego nie powinno zabraknąć w szafie stylowego mężczyzny, jest czarny pasek z gładkiej skóry, idealny do garniturów o charakterze oficjalnym businessowym i wizytowym.
Jak wybrać właściwy rozmiar paska?
Wbrew pozorom dobór odpowiedniej długości paska wcale nie jest taki oczywisty. Wielu panów nosi paski za krótkie (kończące się równo z pierwszą szlufką lub w ogóle jej nie sięgające) albo za długie, których końcówka luźno zwisa lub, co gorsza, powiewa na wietrze. Tymczasem prawidłowa długość paska to obwód naszego pasa, do którego doliczamy około 12-13 centymetrów – tak, by końcówka przechodziła przez pierwszą szlufkę i sięgała tylko kawałek za nią. Pasek zapinamy na środkową dziurkę – standardowo powinno być ich pięć, choć zdarza się większa ilość. Nigdy nie dorabiajmy dziurek samodzielnie – jeśli brakuje nam zapięcia, to pasek jest najwyraźniej za krótki na nasz obwód pasa.
Ściśle określona przez męski dress code jest też szerokość paska do garnituru: powinna ona wynosić maksymalnie 3 centymetry.
Jakość paska do garnituru
Pasek do garnituru z definicji jest akcesorium o charakterze formalnym i eleganckim, dlatego jego jakość ma szczególne znaczenie. Wysokiej klasy skóra o delikatnym, naturalnym połysku to standard, poza który nie powinniśmy wychodzić. Inwestycja w dobrej jakości pasek to kwestia prestiżu i widocznej gołym okiem klasy, ale także gwarancja trwałości, która w przypadku tego dodatku ma naprawdę spore znaczenie. Mało który bowiem element niszczy się tak szybko i tak nieestetycznie, jak kiepskiej jakości pasek: nawet przy umiarkowanej eksploatacji już po kilku miesiącach widoczne są na powierzchni sztucznego tworzywa pęknięcia, załamania i łuszczące się miejsca, co sprawia, że pasek jest praktycznie do wyrzucenia. Kupując droższy pasek z naturalnej, elastycznej skóry mamy pewność, że posłuży nam on nawet przez wiele lat, o ile oczywiście będziemy o niego dbać i prawidłowo go konserwować (najlepiej za pomocą specjalnego preparatu do pielęgnacji wyrobów galanteryjnych).