Męskie kapelusze to dodatki, które wspaniale podkreślają styl i stanowią znakomite dopełnienie wizerunku każdego eleganckiego mężczyzny. Nosząc je należy pamiętać o przestrzeganiu zasad dobrego wychowania. Jakie rodzaje kapeluszy wyróżniamy i na jakie okazje można je założyć?

Historia kapeluszy męskich

Współcześnie kapelusze stanowią niezwykle elegancki dodatek, który wkładamy na specjalne okazje lub w celu ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Stanowią one świetne dopełnienie stylu każdego dżentelmena. W dawnych czasach mężczyźni nosili je z wielu powodów. Zabezpieczenie głowy przed palącym słońcem było tylko jedną z przyczyn, dla których panowie zakładali kapelusze. Ważna była także funkcja estetyczna – chroniły one włosy przed zabrudzeniami, pomagały utrzymywać higienę. Kapelusze pełniły jednak niezwykle ważną rolę w społeczeństwie, ułatwiały komunikację, a żaden mężczyzna nie wychodził z domu bez nakrycia głowy. Przez lata powstało wiele rodzajów kapeluszy, a do najbardziej rozpowszechnionych zaliczyć można melonik, cylinder, fedorę oraz homgurg, które stanowiły dopełnienie stroju każdego eleganckiego mężczyzny.

Ekscentryczny dodatek dla każdego mężczyzny

Wymienione wyżej nakrycia głowy znajdują odzwierciedlenie również we współczesnej modzie męskiej, chociaż kapelusze są obecnie traktowane jako dość ekscentryczny dodatek, zarezerwowany na specjalne okazje. Coraz więcej panów interesuje się jednak modą, chce podkreślać swój indywidualny styl i dobrze się prezentować, dlatego na ulicach dużych miast powoli odradza się moda na noszenie kapelusza. Jakie rodzaje męskich nakryć głowy są obecnie najbardziej popularne? Bez wątpienia za jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli uchodzi tzw. fedora, czyli kapelusz wykonany z filcu, charakteryzujący się dużym rondem, zagłębieniem wzdłuż główki oraz wstążką. Znamy go głównie w amerykańskich filmów, takich jak „Casablanca” czy „Indiana Jones”, a jego krój kojarzy się ze środowiskiem gangsterskim lat 20. i 30. XX wieku. Kolejnym popularnym rodzajem kapelusza jest model borsalino – bardzo podobny do fedory, różniący się jedynie sposobem uformowania ronda w tylnej części.

Zobacz również  Jaki pasek do garnituru?

Cylinder i melonik

Omawiając klasyczne męskie nakrycia głowy, nie można oczywiście pominąć cylindra, czyli sztywnego kapelusza z wysoką główką w kształcie walca – wyznacznika każdego eleganckiego mężczyzny. Tradycyjny cylinder to prawdziwe dzieło sztuki – pokryty czarnym atłasem lub jedwabiem, prezentuje się bardzo szlachetnie i współcześnie jest zarezerwowany wyłącznie na specjalne okazje. Innym klasycznym rodzajem kapelusza jest melonik – posiadający okrągłą główkę oraz niewielkie rondo. Najbardziej znany dzięki postaci Charlie Chaplina.

Jak nosić kapelusz?

Chcesz zacząć nosić kapelusz, ale brakuje Ci odwagi? Zacznij od kaszkietu, czyli, czapki z daszkiem, która pozwoli Ci przyzwyczaić się do nakrycia głowy. Kiedy będziesz już gotowy na noszenie prawdziwego kapelusza, wybierz fedorę, która znakomicie podkreśli Twoją osobowość i styl. Fedora świetnie pasuje do współczesnych męskich stylizacji – możesz nosić ją do prostego podkoszulka oraz dżinsów, a nawet założyć czarną ramoneskę. Wiele współczesnych gwiazd kina i muzyki stylizuje się w ten sposób nie tylko na wielkie wyjścia, ale również na co dzień. Pamiętaj również o zachowaniu zasad savoire-vivre’u – wchodząc do zamkniętego pomieszczenia, zdejmujemy kapelusz, a witając się z kobietą – lekko uchylamy jego ronda.