Czy komuś mogą się nie spodobać spacery w letni, upalny dzień? Z pewnością nie przepadają za nimi te osoby, które przynajmniej raz nabawiły się odcisków w ich trakcie. Oczywiście, problem ten, choć poważny, nie może być uważany za argument za tym, aby w wakacje zrezygnować z aktywności. Znacznie lepszą opcją wydaje się postawienie na odpowiednie obuwie, idealne na letnie dni.

Jak wybrać dobre buty na długie, letnie spacery?

Bez względu na to, czy podobają się nam sandały na platformie, czy też sneakersy, wybór butów na letnie spacery nie może być uzależniony jedynie od tego, jakie mamy upodobania. Kwestii, które zasługują w takim przypadku na poruszenie jest co najmniej kilka. Na pierwszy plan wysuwa się to, jaka pogoda jest spodziewana w wakacje. Upały w różnych częściach kraju, Europy i świata mogą mieć przecież swoją lokalną specyfikę. W inne buty zaopatrzymy się wyjeżdżając tam, gdzie niemal zawsze świeci słońce, a w inne – odwiedzając miejsca, w których opady deszczu są wysoce prawdopodobne.
Nasz wybór powinien być też uzależniony od tego, jaka forma spaceru najbardziej nam odpowiada. Gdy lubimy chodzić długo, ale powoli, możemy zdecydować się na klasyczne sandały damskie. Jeśli jednak cenimy sobie szybki marsz, pełne buty z solidnego materiału, który pozwoli skórze oddychać, będą zdecydowanie lepszym pomysłem. Pewną rolę ma do odegrania w tym kontekście również ukształtowanie terenu. Osoby myślące o długich spacerach w górach nie mogą więc sięgać po te same rozwiązania, które królują nad morzem.

Zobacz również  Jaki krawat na studniówkę?

Pierwszy wybór – sandały

Najbardziej naturalnym typem obuwia na długi, letni spacer niezmiennie pozostają sandały. Buty te są dostępne w sprzedaży w różnych wersjach. Można więc wybrać nie tylko takie, które pozwolą nam na pokonywanie kolejnych kilometrów na piechotę. Bez trudu znajdziemy również sandały damskie, dzięki którym pokonamy trasę również na rowerze. Co ciekawe, sandały już od dawna nie są rekomendowane jedynie tym osobom, które planują wakacyjny wyjazd. Sprawdzą się też w trakcie miejskich wakacji, choć nie zaleca się zakładania ich po zmroku. Są wtedy tak samo wygodne, mniejsza widoczność sprawia jednak, że łatwiej uszkodzić sobie nogę o te przeszkody, które znajdują się na trasie spaceru, choć nie powinno ich tam być.

Espadryle – piękno i bezpieczeństwo

Wiele osób uważa, że choć sandały są atrakcyjne wizualnie, sprawiają wrażenie obuwia mało funkcjonalnego, a to obniża poziom ich bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że kryte buty, których podeszwa bazuje na jutowym sznurku, cieszą się niewiele mniejszą popularnością. Butami tymi są espadryle, a zainteresowanie nimi rośnie z sezonu na sezon. Espadryle cieszą się zresztą uznaniem już od wielu lat. Często można przecież usłyszeć, że z powodzeniem sięgano po nie w odległym średniowieczu. Współczesne użytkowniczki doceniają przede wszystkim elegancję charakterystyczną dla tych butów oraz typową dla nich wygodę. Jeśli espadryle są dobrze dopasowane, z pewnością sprostają oczekiwaniom nawet tych piechurów, którym nie jest straszne pokonanie kilkunastu kilometrów w ciągu dnia. Espadryle zachwycają też swoją lekkością, można więc zawsze mieć je ze sobą jako buty na zmianę.

Zobacz również  Co to są chinosy?