Urazy i zespoły bólowe podudzia mogą dotknąć tak naprawdę każdego. Najczęściej narażeni są na nie co prawda osoby uprawiające czynnie dyscypliny sportowe, choćby takie jak bieganie, jednak występują również u ludzi zmagających się z płaskostopiem oraz rozmaitymi wadami stawów kolanowych. Tak naprawdę podudzie jest jednym z najbardziej newralgicznych punktów ciała ludzkiego, które jest narażone na kontuzje. W takim wypadku konieczne jest właściwe postępowanie obejmujące skuteczną rehabilitację. W poniższym tekście wskażemy na to kiedy taka rehabilitacja podudzia staje się koniecznością, a także jakie są jej podstawowe rodzaje.

Rola podudzia i możliwe urazy

Zacznijmy jednak od podstawowych informacji na temat samego podudzia. Składa się ono z kości piszczelowej i strzałkowej oraz czterech przedziałów mięśniowych, które albo wychodzą z różnych punktów wzdłuż tych kości, albo przecinają je. Kości podudzia łączą się bezpośrednio z kością skokową, tworząc staw odpowiedzialny za amortyzację w czasie kontaktu nogi z podłożem.

Nic zatem dziwnego, że najczęściej mamy do czynienia z urazami podudzia w toku rozmaitych aktywności ruchowych, zwłaszcza sportowych. Wszelkiego rodzaju naderwania mięśni lub ścięgien, stłuczenia czy przeciążenia (zapalenie) mogą owocować bólem i znacznym utrudnieniem w poruszaniu się. Biegacze dobrze znają problem napięcia przyśrodkowej części piszczeli (shin splints). Niestety ból taki może zwiastować także większe problemy – choroby ogólnoustrojowe, wśród których niechlubne pierwsze skrzypce grają reumatyzm i dna moczanowa. Wspomnieliśmy już, ze wśród przyczyn są także wady stóp oraz stawów kolanowych. Dodać jeszcze do tego należy nadwagę.

Zobacz również  Jaki szampon wybrać do przesuszonych włosów?

Kiedy rehabilitacja podudzia jest konieczna?

Jeżeli urazy podudzia procentują dużym i przeciągającym się w czasie bólem, a ponadto uniemożliwiają lub ograniczają w stopniu wysokim aktywność fizyczną, wówczas warto zdecydować się na odpowiedne postępowanie rehabilitacyjne.

Konieczność bezapelacyjna zachodzi zwłaszcza wtedy, gdy mieliśmy do czynienia ze złamaniem kości podudzia. Często takie działania są wprowadzane w życie już w pierwszej dobie po zabiegu składania kości celem zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym. Jeżeli chodzi o czas trwania takiej rehabilitacji to zazwyczaj zamyka się on w okresie około 12 tygodni.

Postępowanie rehabilitacyjne

Generalnie jest kilka podstawowych rodzajów rehabilitacji podudzia, a jej dobór zależy bezpośrednio od przyczyny i stopnia urazu. O metodzie decydować powinien każdorazowo specjalista fizjoterapeuta, między innymi na podstawie dodatkowego badania USG.

Po pierwsze należy tutaj wspomnieć o metodzie kinezjotapingu. Polega ona na oklejaniu bolących miejsc podudzia elastycznymi taśmami, a stosuje się ją zwłaszcza w urazach stawów czy naderwaniu mięśni nogi. Klasyką samą w sobie jest oczywiście masaż, który poprzez uciskanie newralgicznych punktów pomaga w relaksacji mięśniowej. Coraz częściej stawia się też na zastosowanie fal uderzeniowych z użyciem impulsów mechanicznych.