Urazy i zespoły bólowe podudzia mogą dotknąć tak naprawdę każdego. Najczęściej narażeni są na nie co prawda osoby uprawiające czynnie dyscypliny sportowe, choćby takie jak bieganie, jednak występują również u ludzi zmagających się z płaskostopiem oraz rozmaitymi wadami stawów kolanowych. Tak naprawdę podudzie jest jednym z najbardziej newralgicznych punktów ciała ludzkiego, które jest narażone na kontuzje. W takim wypadku konieczne jest właściwe postępowanie obejmujące skuteczną rehabilitację. W poniższym tekście wskażemy na to kiedy taka rehabilitacja podudzia staje się koniecznością, a także jakie są jej podstawowe rodzaje.
Rola podudzia i możliwe urazy
Zacznijmy jednak od podstawowych informacji na temat samego podudzia. Składa się ono z kości piszczelowej i strzałkowej oraz czterech przedziałów mięśniowych, które albo wychodzą z różnych punktów wzdłuż tych kości, albo przecinają je. Kości podudzia łączą się bezpośrednio z kością skokową, tworząc staw odpowiedzialny za amortyzację w czasie kontaktu nogi z podłożem.
Nic zatem dziwnego, że najczęściej mamy do czynienia z urazami podudzia w toku rozmaitych aktywności ruchowych, zwłaszcza sportowych. Wszelkiego rodzaju naderwania mięśni lub ścięgien, stłuczenia czy przeciążenia (zapalenie) mogą owocować bólem i znacznym utrudnieniem w poruszaniu się. Biegacze dobrze znają problem napięcia przyśrodkowej części piszczeli (shin splints). Niestety ból taki może zwiastować także większe problemy – choroby ogólnoustrojowe, wśród których niechlubne pierwsze skrzypce grają reumatyzm i dna moczanowa. Wspomnieliśmy już, ze wśród przyczyn są także wady stóp oraz stawów kolanowych. Dodać jeszcze do tego należy nadwagę.
Kiedy rehabilitacja podudzia jest konieczna?
Jeżeli urazy podudzia procentują dużym i przeciągającym się w czasie bólem, a ponadto uniemożliwiają lub ograniczają w stopniu wysokim aktywność fizyczną, wówczas warto zdecydować się na odpowiedne postępowanie rehabilitacyjne.
Konieczność bezapelacyjna zachodzi zwłaszcza wtedy, gdy mieliśmy do czynienia ze złamaniem kości podudzia. Często takie działania są wprowadzane w życie już w pierwszej dobie po zabiegu składania kości celem zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym. Jeżeli chodzi o czas trwania takiej rehabilitacji to zazwyczaj zamyka się on w okresie około 12 tygodni.
Postępowanie rehabilitacyjne
Generalnie jest kilka podstawowych rodzajów rehabilitacji podudzia, a jej dobór zależy bezpośrednio od przyczyny i stopnia urazu. O metodzie decydować powinien każdorazowo specjalista fizjoterapeuta, między innymi na podstawie dodatkowego badania USG.
Po pierwsze należy tutaj wspomnieć o metodzie kinezjotapingu. Polega ona na oklejaniu bolących miejsc podudzia elastycznymi taśmami, a stosuje się ją zwłaszcza w urazach stawów czy naderwaniu mięśni nogi. Klasyką samą w sobie jest oczywiście masaż, który poprzez uciskanie newralgicznych punktów pomaga w relaksacji mięśniowej. Coraz częściej stawia się też na zastosowanie fal uderzeniowych z użyciem impulsów mechanicznych.